علمی و آموزشی, نقد و بررسی

میل سوپاپ یا میل بادامک و عملکرد آن در موتورها

میل سوپاپ یا میل بادامک و عملکرد آن در موتورها

میل‌سوپاپ یا میل بادامک چیه؟ و عملکردش در موتورها چگونه است؟

 

میل سوپاپ یا میل بادامک میله ای یا شفتی است که بر روی آن بادامک هایی برای هر سیلندر قرار دارد. میل سوپاپ برای باز و بستن سوپاپ ها است.

به این صورت که در زمان بندی مشخص شده میل سوپاپ کار باز شدن و بسته شدن سوپاپ ها را انجام می دهد.

میل سوپاپ یا همان میل بادامک قدرت خود را به کمک زنجیر، تسمه یا دنده از میل لنگ می‌گیرد. سرعت چرخش میل بادامک بستگی به نوع موتور دارد:

  • در موتور چهار زمانه سرعت چرخش میل بادامک نصف سرعت موتور است.
  • در موتور دو زمانه سرعت چرخش میل بادامک برابر با سرعت موتور است.

بر روی میل سوپاپ یا میل بادامک در صورت نیاز بادامک های اضافی برای پمپ های سوخت می تواند داشته باشد.

نیرویی که میل سوپاپ برای باز کردن و بستن سوپاپ ها نیاز دارد از طریق میل تایپیت ها و اسبک ‌ها به سوپاپ ها وارد می کند.

در موتورهایی که میل سوپاپ در بالای سر سیلندر قرار دارد بادامک با اسبک ‌ها تماس مستقیم دارد. در بعضی از موتورها از دو عدد میل سوپاپ به صورت جداگانه برای هر یک از اهدافی که گفته شد استفاده می کنند.

انواع میل‌سوپاپ یا میل بادامک

  • میل بادامک (Camshaft): میل بادامک Camshaft به صورتی است که در برخی موتورها در بالای سیلندر موتور قرار می گیرد و در برخی موتورها در پایین سیلندر موتور قرار می گیرند.
  • میل سوپاپ (Overhead Valve (OHV: این نوع میل سوپاپ یکی از قدیمی ها هستند. در تاریخچه خود چندین دهه پرمصرف و سابقه درخشانی را ثبت کرده است.OHV به میل بادامکی گفته می شود که در قسمت پایین سیلندر موتور قرار دارد. نیرو را از طریق میله های بلندی به سوپاپ ها انتقال می دهد. موتورهایی که از این نوع میل سوپاپ دارند نسبتاً کوچک تر از بقیه موتورها هستند و بادوام تر هم هستند. لازم به ذکر است که در این نوع موتور و میل سوپاپ تنظیم زمان‌بندی دقیق در سرعت های بالا مشکل است. نکته منفی دیگر آن این است که در این نوع میل سوپاپ ها برای هر سیلندر فقط دو سوپاپ امکان نصب است.
  • میل سوپاپ (Single Overhead Camshaft (SOHC: میل سوپاپ SOHC در موتورهای خطی قرارداد و به صورت ردیفی در بالای سیلندر است. در موتورهای خطی یک سیلندر است و برای هر سیلندر دو سوپاپ در نظر گرفته شده است. میل سوپاپ یا میل بادامک در این نوع موتور دخالت مستقیم برای باز و بسته کردن سوپاپ ها دارد؛ که این امر باعث شده است که نسبت به مدل OHV زمان بندی سوپاپ ها در سرعت های بالاتر دقیق‌تر باشد.
  • میل سوپاپ (Double Overhead Camshaft (DOHC: این نوع میل سوپاپ ها به‌ صورت جفتی هستند و محل قرار گرفتن آن در بالای سیلندرهای موتور است. در موتورهای میل سوپاپ DOHC دارند، برای هر سیلندر چهار سوپاپ در نظر گرفته شده است؛ به این صورت که دو سوپاپ برای ورود هوا و سوخت است و دو سوپاپ برای خروج گازهای حاصل از احتراق کاربرد دارد. با این نظم و آرایش سوپاپ تزریق هوا خیلی بهتر انجام می شود. در این نوع حجم موتور یکسان نسبت به دیگر موتورها با میل سوپاپ های متفاوت قدرت بیشتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.